160 Obserwatorzy
21 Obserwuję
hela2121

Zwariowana

Lubie czytać książki historyczne a także fantasy

Zapomniane książki dla dzieci.

Istnieje wiele różnych książek lecz gdzieś w kącie leżą te zapomniane piękne, stare historie. Jest wiele książek dla dzieci i ciągle nowe powstają lecz kto będzie pamiętać takie jak: Pollyanna, Mała księżniczka, Tajemniczy ogród.

Jedną z ulubionych książek z mego dzieciństwa była Heidi Johanny Spyri. Piękna historia o dziewczynce która została oddana pod opiekę dla dziadka który mieszka wysoko w górach. We wsi uznawany jest za człowieka nieprzyjemnego i dlatego on ucieka od ludzi. Mała dziewczynka wywiera na niego dobry wpływ i gdy nawet wyjeżdża później do Paryża do chorej dziewczynki nadal tęskni za górami i dziadkiem. 

Jest to piękna historia o miłości Heidi do dziadka i o tym że nie zawsze prawdą jest to co mówią ludzie. Morał też jest taki że na chorobę najlepsze jest świeże powietrze, swojskie jedzenie i piękne widoki.

W Polsce też są zapomniani autorzy pięknych książek dla dzieci np. Czesława Niemyska - Rączaszkowa. Pisała ona książki historyczne takie jak: Jadwiga i Jagienka, Te same gwiazdy, Pierwsza w Europie. 

Książką jaką tu przedstawię będzie wyżej wymieniona Jadwiga i Jagienka. Jest to historia młodej wiejskiej dziewczyny przygarniętej przez królową Jadwigę wędrującą do Krakowa. Poznajemy tam życie na średniowieczne życie na Wawelu jak także kulisy związku królowej z Jagiełłą.

Wstęp

"Ci, którzy nie znają historii, skazani są na jej powtarzanie" - Caitlin Kittredge

 

Bardzo lubię czytać książki historyczne, a jeszcze bardziej o podróżach w czasie. Jednym z ulubionych cytatów jest ten powyżej gdyż uświadamia mi on że warto znać historie własnego kraju i poznawać jej przyczyny. 

Heidi

Heidi - Johanna Spyri Przeczytane najpier przez mame ina wersja. W starszym wieku przeczytane przeze mnie.Heidi- dziewczynka z gór . Piękna opowieści o dziewczyce która pokochała góry i swojego dziadka.  

Ten obcy

Ten Obcy - Irena Jurgielewiczowa Jedna z kilku moich ulubionych lektur. Czytałam to jako lekturę w podstawówce w wakacje. Lecz spodobała mi się ona. Lubie takie lektury które mają jakąś treść ciekawą dla ucznia.  

Jadwiga i Jagienka

Jadwiga i Jagienka - Czesława Niemyska-Rączaszkowa Książka opowiada o losach dziewczyny ze wsi zabranej przez królową na Wawel.Poznaje Jagna dużo ciekawych ludzi i histori.  

Lew, czarownica i stara szafa

Lew, czarownica i stara szafa. Opowieści z Narnii - C.S. Lewis Jest to jedna z moich ulubionych książek (seri). Była to moja lektura. Mimo obejrzenia filmu zaciekawiły mnie książki z seri opowieści z narni. Przeczytałam je wszystkie w czasie nudnych feri zimowych. Są to najlepsze książki jakie czytałam. Czy zna ktoś podobne do tego?